De winst van
TomTom stijgt in het tweede kwartaal van 2010
met 70 procent ten opzichte van het tweede kwartaal van 2009. De omzet blijft met 362 miljoen euro nagenoeg gelijk en het bedrijfsresultaat daalde met 12 procent tot 50 miljoen euro.
De maker van navigatiesystemen handhaaft zijn verwachting voor 2010, dat de omzet en winst per aandeel gelijk zullen blijven aan de cijfers in 2009.
De verkoop van het aantal losse navigatiesystemen, de zogenaamde pnd's, ligt op schema. De verwachting is dat er ongeveer net zoveel van verkocht worden als vorig jaar. In de markt van pnd's won TomTom in zowel Amerika als in Europa marktaandeel. Dit komt voornamelijk omdat de kleinere merken het afleggen tegen TomTom en zijn grote rivaal
Garmin.
"Je ziet dat in de pnd-markt toch een 'shake out' plaatsvindt",
aldus Marc Zwartsenburg van ING Research.
De winststijging is met name het gevolg van de lagere financieringskosten. De sterkere Amerikaanse dollar weegt negatief op de marges, aldus het bedrijf.

Effect concurrentie Google en Nokia onbekend
Tijdens een analistencall zegt CEO Harold Goddijn dat TomTom nog geen goed zicht heeft op de gevolgen die gratis spraakgestuurde navigatie op smartphones heeft op de verkoop van pnd's.
"Er zijn nog geen betrouwbare gegevens voorhanden om vast te stellen dat er sprake is van cannibalisatie", aldus de topman.
Google lanceerde als eerste gratis turn-by-turn navigatie voor gebruikers van Google Maps in amerika. Later volgde
Nokia met een gratis navigatieprogramma voor Nokia smartphones. De vraag die bij analisten leeft is of er nog voldoende ruimte is op de markt voor de betaalde oplossingen van TomTom.
Jammer genoeg is TomTom vandaag het enige AEX aandeel dat de dag in de min afsluit.
 |
|
Over de auteur; Michael van Helden In het dagelijks leven is hij actief als directeur bij webwinkel leverancier Directshop. Naast Socialstock beheert hij tevens het verhuur portal Huur.nl. Sinds de jaren '90 handelt hij op de beurs.
|